Odwaga na pudrowy róż
Marzena to bardzo ciepła, miła i zarazem odważna osoba. Rozmawiając z nią po raz pierwszy, ma się wrażenie, że znamy się już kilka lat. Ma wspaniałą córkę Zuzię, z którą wiąże ją wyjątkowa, przyjacielska więź.
Kupiła mieszkanie 37 m2 z rynku wtórnego do kapitalnego remontu, a nas poprosiła o projekt wnętrza.
Wyzwanie
Mieliśmy niewielkie mieszkanie, z jednym pokojem, osobną kuchnią i łazienką. Tymczasem marzeniem klientki był buduar w postaci osobnej sypialni. Tym samym w kawalerce trzeba było wydzielić dodatkowy pokój. Jedynym możliwym miejscem dla stworzenia sypialni była dotychczasowa kuchnia. Wymagało to przeniesienia kuchni do salonu i wydzielenia jej jako aneksu kuchennego. Nie było to jednak proste, ponieważ salon i kuchnię dzielił korytarz. Technicznie nie było możliwości podłączenia się do pionu kanalizacyjnego w salonie. Gdybyśmy nie znaleźli rozwiązania, marzenia o odrębnej sypialni ległyby w gruzach.
Na czym zależało klientom
Często tak się dzieje, że projekty mieszkań zamieniają się w projekty apartamentów. Niezależnie czy jest to nowe czy starsze budownictwo. Tak też się stało i w tym przypadku.
Klientce zależało na eleganckim wnętrzu z akcentem złota. Miało być bardzo kobieco i wytwornie.
Z inspiracji wysłanych przez klientkę wynikało, że podobają jej się nowoczesne wnętrza, odważne kolory oraz sztukateria. Dodatkowym życzeniem klientki była wanna w łazience, choć rozmiar łazienki nie napawał optymizmem.
Realizacja
Projektowanie wnętrz zaczęliśmy od ustaleń na temat możliwości przeniesienia kuchni do salonu i stworzenia aneksu kuchennego. Był to kluczowy punkt dla dalszego projektu mieszkania. Zaproponowaliśmy rozwiązanie z pompą, której zadaniem jest tłoczenie wody ze zlewu kuchennego do pionu kanalizacyjnego w łazience. Tam gdzie nie zadziała grawitacja, trzeba wspomóc się technologią. Pomysł spodobał się klientce, dodatkowo został jeszcze omówiony z ekipą wykończeniową. Sprawa wody i jej odpływu została rozwiązana. Projektowanie wnętrz mogliśmy rozpocząć pełną parą.
Narysowaliśmy propozycje rozmieszczenia mebli. W aneksie kuchennym zaproponowaliśmy dwie opcje ustawienia szafek. Pierwsza z meblami na jednej ścianie, druga z zabudową kuchenną w kształcie litery L. Propozycja dużego aneksu kuchennego była kusząca, ale część jadalniana mocno wchodziła w przestrzeń salonu, zatem finalnie klientka wybrała układ z kuchnią na jednej ścianie.
Z kolei w łazience zaprojektowaliśmy na rzucie 2D wersję z prysznicem i pralką oraz wersję z wanną, ale bez pralki. Fizycznie nie było już wtedy dla niej miejsca. Wanna, była jednak tą wymarzoną, znaleźliśmy więc pralce inne, nieco niekonwencjonalne miejsce. Pralkę można było schować w specjalnie dostosowanej szafie w przedpokoju, niestety zabierając trochę cennego miejsca na odzież wierzchnią, albo w dużej zabudowie stolarskiej w sypialni. Klientka zdecydowała się na drugie rozwiązanie.
Na etapie układów funkcjonalnych osiągnęliśmy dwa cele: uzyskaliśmy dodatkowy pokój, przenosząc kuchnię do salonu. Zmieściliśmy też w łazience wannę standardowych rozmiarów dzięki sprytnemu zabiegowi przeniesienia pralki. Nadszedł czas na design wnętrz.
Sypialnia
W sypialni wstawiliśmy wygodne łóżko, które zostało obite tą samą tkaniną, co panele tapicerowane na ścianie. Po jego obu stronach znalazły się różne modele stolików nocnych i lamp, żeby nie było zbyt konwencjonalnie. Całość dopełnia tapeta z rysunkiem przeskalowanych, tropikalnych liści. W buduarze nie mogło zabraknąć toaletki z dodatkowym oświetleniem oraz dużym lustrem.
Po przeciwnej stronie jest 3 metrowa szafa, która w lewej części skrywa pralkę. Fronty szafy są ryflowane, co daje poczucie dodatkowej głębi.
Salon
W salonie króluje pudrowy róż, sztukateria i złote akcenty. Pojawiły się również elementy marmuru, z którego został wykonany blat stołu oraz konsoli.
Salon ma tylko 18 metrów kwadratowych, dlatego w projekcie użyliśmy okrągłego stołu. Stoły o tym kształcie świetnie sprawdzają się w salonach, które pełnią jednocześnie funkcję jadalni i kuchni. Okrągła forma sprawia, że zajmują mniej miejsca i łatwiej się wokół nich poruszać. Taki stół pomieści od 4 do 6 osób.
W projekcie uwzględniliśmy rozkładaną kanapę, zestaw stolików kawowych i ozdobne pufy na wypadek wizyty większej liczby gości.
Łazienka
Łazienka nawiązuje do designu pozostałej części tego niewielkiego apartamentu. Zaproponowaliśmy w niej płytki o ponadczasowym wzorze przypominającym marmur. Na ścianie z lustrem znalazła się mozaika w intensywnym granatowym kolorze. Uzupełnieniem są złote baterie oraz inne detale.
Dziękujemy
Marzeno, Zuziu, projektowanie wnętrz dla Was było fantastyczną przygodą. Pamiętam jak szybko złapaliśmy wspólne ‘’flow’’, kiedy się poznaliśmy. Można powiedzieć, że od pierwszego spotkania staliśmy się znajomymi. Jesteście niezwykle ciepłymi osobami. Dziękujemy za Wasze zaufanie i uśmiech, który zawsze towarzyszył naszym rozmowom. Do zobaczenia na kawie 🙂